Avatar
steta
Postovi: 396
Pridružen/a: čet pro 25, 2014 10:26 am

Zec: Svakodnevni rad najbolja je škola

slika

Diplomskim filmom "Passeparout" mladi reditelj Gorčin Zec iz Sarajeva otvorio je vrata sedme umjetnosti, a posljednji koji je uradio “Vječna vatra”, donio mu je nagradu za najbolji dokumentarac na prestižnom Festivalu "Bastau".

U međuvremenu, uslijedili su mnogi drugi kratki igrani filmovi, a jedan među njima posvetio je i svom slavnom ocu, velikom umjetniku Safetu. Gorčin je iz slikarske porodice, ali je ipak odlučio da njegov životni poziv bude režija.

Fiksni kadrovi

- Likovna umjetnost uvijek je bila prisutna u porodici. Film i fotografija za mene su najbolja sredstva za vizuelno izražavanje. Kada sam imao 13-15 godina, volio sam crtanje i stripove pa me je to podstepeno dovelo do filma - kazao nam je Gorčin.

Na naše pitanje koliko je Safet ipak utjecao na njegov umjetnički izražaj, čemu ga je savjetovao, šta je naučio od njega, odgovorio je:

- Što se tiče umjetnosti, moja koncepcija filma veoma je vezana uz slikarstvo. Više volim fiksne kadrove, rijetko kad koristim pokret kamere. U suštini, na kadar gledam skoro kao na sliku. A kada se povremeno bavim fotografijom, primijetio sam da predmeti koji me privlače, često podsjećaju na neke Safetove radove. Njegov stav prema umjetnosti je da je svakodnevni rad uvijek najbolja škola. Tu je svojim stvaranjem dokazao da je u pravu - pojasnio je Gorčin.

Kada bira temu za film, kaže da uvijek vjeruje u instinkt.

- Mnoge ideje za filmove mi dođu spontano, neka scena, dijalog, situacija. Kao što je i Safet jednom rekao: "Umjetnički čin je prvenstveno instinktivna potreba." I te ideje najčešće postanu neke žanrovske priče. Volim vestern kao modernu formu mitske priče, crni film, horor. Uglavnom, želim praviti filmove kakve uživam gledati u kinu - istaknuo je Gorčin.

Njegova velika želja je i dugometražni igrani film, a kratki su samo priprema na putu prema tom cilju. Svjestan je da to nije nimalo jeftin projekt, da se u Bosni i Hercegovini jedva snimi jedan film godišnje, ali i da su obično u nezavisnim produkcijama nastajala najbolja ostvarenja koja su režirali naši istaknuti reditelji.

- Naravno, prvo trebam biti u stanju napisati dobar scenarij. Nezavisna produkcija za mene je pravi put, kreativnost znači i pronaći najjednostavniji i najefikasniji način da se ideje na papiru pretvore u film. I, naravno, mnogo je važno imati saradnike s kojima se dobro razumijete i poštujete. Film je prvobitno kolektivna umjetnost - dodao je Zec.

Dobri prijatelji

Iako, baš kao i njegov otac Safet, živi na relaciji Italija - BiH, i on želi ostati u Sarajevu i tu stvarati.

- Tu imam dobre prijatelje i kolege, s kojima planiram da radim na mojim i njihovim projektima. Imao sam dosta prilika da putujem i nadam se da će mi moja profesija omogućiti još mnogo iskustava u inozemstvu - dodao je reditelj.

Projekcije u Trevizu

Gorčin Zec trenutno je u Italiji, u gradu Trevizu, gdje će 28. januara biti upriličena projekcija njegovih i filmova Ade Hasanovića.

- Fondacija “Benetton” organizirala je Safetovu izložbu "Safet Zec: Slikarstvo kao rudnik. Slike, grafike i crteži 1970 - 2010", uz niz događaja posvećenih BiH. U sklopu toga, pomogao sam da se prikazivanjem mojih i kratkih filmova mojih kolega iz Sarajeva pokaže BiH - kazao nam je Gorčin.

Avatar
chicou
Postovi: 344
Pridružen/a: ned ruj 14, 2014 9:57 am
Lokacija: Frankfurt, Njemacka

Re: Zec: Svakodnevni rad najbolja je škola

Bravo za perspektivnog reditelja!

Natrag na “Umjetnost i kultura”