Avatar
mentzer
Postovi: 459
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 6:12 pm
Lokacija: Frankfurt am Main

Spavajte poput genija: Navike spavanja nauspješnijih

Spavajte poput genija: Navike spavanja nauspješnijih i najpoznatijih ljudi svijeta

Margaret Thatcher je vjerovala da joj je dovoljno svega četiri sata sna, Nikola Tesla spavao je samo dva sata noću dok bi Winston Churchill spavao četiri sata uz podnevni odmor od 90 minuta

slika

Daily Mail objavio je interesantno istraživanje koje se bavi neobičnim navikama spavanja nekih od najpoznatijih ljudi na svijetu, ali i razlikama u količinama sna u zavisnosti od profesije kojom se neko bavi.

Infografika pokazuje neke pomalo i bizarne činjenice kada su u pitanju navike spavanja slavnih i poznatih ličnosti i svi su oni uglavnom ispod preporučene granice. Barack Obama spava šest sati, a Silvio Berlusconi od dva do četiri sata. Osnivač Microsofta Bill Gates u prosjeku spava sedam sati, čuveni milijarder Donald Trump svega tri do četiri sata.

Ono što je interesantno jeste da uprkos pomenutim primjerima bivše premijerke Engleske, bivšeg italijanskog premijera ili aktuelnog predsjednika SAD-a, političari generalno spadaju u grupu ljudi koji spavaju čak i do devet sati svake noći.

Nacionalna fondacija za san predlaže sedam do devet sati sna svake noći za osobe u dobi od 18 do 64 godine kako bi očuvali zdrav način života.

Grafikon također pokazuje kako ljudi zaposleni u marketingu i PR-u spavaju najmanje. Riječ je o sektorima čiji zaposlenici u prosjeku spavaju manje od tri sata. "Često čitate i čujete priče o uspješnim individualcima, posebno u sferi biznisa, u kojim se hvale kako jako mnogo rade i završe ogroman posao, dok se mi ostali izležavamo u našim krevetima", kažu iz Made to Measure Blinds koji su kreirali ovaj grafikon. "Htjeli smo uporediti ove pojedince sa podacima koje smo dobili o ljudima zaposlenim u drugim sektorima".

Za kreiranje grafikona istraživači su prikupili podatke od YouGoy istraživanja u kojem je anketirano 1.401 zaposlena odrasla osoba. Oni su pitani o svojim navikama kada je spavanje u pitanju.

Međutim, ljudi ne moraju nužno imati neprekidan san da bi bili odmorni.

"Iskustveni podaci govore da postoje različiti alternativni načini koji se koriste za odmor i san", navodi se iz kompanije sa sjedištem u Berkshireu.

Oni su kreirali i detaljnu tabelu sa različitim primjerima, poput Uberman ciklusa, kojeg je koristio Leonardo Da Vinci. Ovo uključuje 20-40 minuta drijemanja na svaka četiri sata. Dymaxionov ciklus, s druge strane, kreirao je Richard Buckminster 'Bucky' Fuller – slavni američki neofuturistički arhitekta koji je preminuo 1983. On je spavao 30 minuta na svakih šest sati.

U svakom slučaju, nedavna istraživanja pokazala su česti prekidi sna mogu biti psihički štetni jednako kao i nespavanje u cjelosti. Studija je povezala slučajeve remećenja sna sa ugroženim kognitivnim sposobnostima, smanjenjem koncentracije i negativnim raspoloženjima.

Istraživači sa Univerziteta u Tel Avivu otkrili su da su prekidi sna jednako štetni kao spavanje ne više od četiri sata u cjelini. Kvalitetno spavanje je također povezano sa opštim zdravljem. Oni koji su u mogućnosti da imaju dovoljno sati sna nalaze se u boljoj mentalnoj kondiciji i nisu skloni debljanju, obolijevanju od visokog pritiska, visokog holesterola ili dijabetesa tipa 2.

Može li osam sati sna svake noći pomoći usporavanju Alzheimerove bolesti?

Studije također pokazuju da osam sati neprekidnog sna može pomoći u suzbijanja simptoma Alzheimerove bolesti kod osoba starije dobi. Čvrst san u mladalačkim i srednjim godinama omogućuje mozgu da konsoliduje sjećanje na prethodni dan, pomaže jačanju memorije i sposobnosti učenja. Današnja istraživanja pokazuju da kvalitetan san u zrelioj dobi može pomoći boljem mentalnom stanju u kasnim godinama života te preveniranju gubljenja sposobnosti pamćenja, koje je usko povezano sa starenjem.

Michael Scullin, direktor Baylor University's Sleep Neuroscience and Cognition laboratorije u Texasu, već 50 godina istražuje fenomene spavanja: "Velika je razlika u tome da investirate na vrijeme nego da kompenzirate kasnije", objašnjava ovaj stručnjak i nastavlja: "kroz naše studije došli smo do saznanja da kvalitetan san u srednjoj dobi obezbjeđuje bolje mentalno zdravlje 28 godina kasnije".

Avatar
pojmanemam
Postovi: 313
Pridružen/a: sub ruj 06, 2014 2:15 pm
Lokacija: Stuttgart, Njemačka

Re: Spavajte poput genija: Navike spavanja nauspješnijih

Ja sam onda retard,spavam po 12 sati :D

Avatar
sarajlija
Postovi: 291
Pridružen/a: ned ruj 14, 2014 12:56 pm

Re: Spavajte poput genija: Navike spavanja nauspješnijih

pojmanemam je napisao/la:Ja sam onda retard,spavam po 12 sati :D
ahahah

ja spavam 5,6 sati pa nisam ni blizu genija :D

Natrag na “Nauka i edukacija”