Avatar
Outlook
Postovi: 342
Pridružen/a: sub pro 27, 2014 9:52 am
Lokacija: U Njemackoj

Nakon 111 god pronađen izgubljeni roman o Sherlocku Holmesu!

slika

Osamdesetogodišnji historičar Walter Elliot pronašao je izgubljenu priču o Sherlocku Holmesu. Ispostavilo se da je oko 50 godina ležala u prašini njegova tavana u škotskom Selkirku.

"Ljudi bi obično bacili ili prodali takvu knjigu. Bila je prilično dugo u mojoj obitelji. Nemam pojma je li ikada objavljena. Ne znam ni koliko primjeraka postoji i koliko ih je prodano", rekao je Elliot za The Telegraph.

Priča se u originalu zove Sherlock Holmes: Discovering the Border Burghs and, by deduction, the Brig Bazaar, a u njoj vjerni Sherlockov pomoćnik Watson putuje u Selkirk.

"Oduvijek me zanimala historija, a u mojoj su se porodica uvijek prenosile priče poput ove. Imam ovu knjigu već 40 ili 50 godina. Vjerovatno sam je dobio od prijatelja jer se ne mogu sjetiti da sam je kupio", dodao je Elliot.

Priča je dio brošure na 45 stranica nazvane The Book o’ the Brig, a Sir Arthur Conan Doyle ju je napisao 1904. godine s ciljem prikupljanja novca za obnovu drvenog gradskog mosta koji je oštećen u poplavi.

"Ne mogu se sjetiti koliko je novca skupljeno. Željeli su napraviti kameni most, ali za to nije skupljeno dovoljno sredstava. Umjesto toga su sagradili željezni most koji je još uvijek tu", zaključio je Elliot.

Avatar
mentzer
Postovi: 459
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 6:12 pm
Lokacija: Frankfurt am Main

Re: Nakon 111 god pronađen izgubljeni roman o Sherlocku Holm

Prodaj to crni Elliote :D

Natrag na “Nauka i edukacija”