Avatar
pojmanemam
Postovi: 313
Pridružen/a: sub ruj 06, 2014 2:15 pm
Lokacija: Stuttgart, Njemačka

Steve Wozniak: Budućnost čovječanstva će biti zastrašujuća

slika

Još jedan u nizu genijalaca modernog doba i čovjek koji je mijenjao svijet stao je u red onih koji tvrde kako će nas vještačka inteligencija na kraju - možda "doći glave".

Možda će neko reći kako su u pitanju samo "trendovi i pomodnost", jer su ovi ljudi "ionako zaslužni za ono zbog čega nas sada plaše", ali upozorenja su sve češća i definitivno bi bilo poprilično glupo ignorisati ih.

Nakon Stephena Hawkinga, Billa Gatesa i Elona Muska, da spomenemo samo one "najistaknutije", iako je niz poprilično dugačak, još je jedan veliki um ponudio priču o tome kako će vještačka inteligencija i roboti na kraju pokoriti čovječanstvo.

Stewe Wozniak, suosnivač Applea i najbliži saradnik pokojnog Stevea Jobsa u razgovoru za Australian Financial Review složio se s navedenim velikanima kako je čovjek kao jedinka, ali i čovječanstvo u cjelini na svojevrsnoj prekretnici koja bi nas morala natjerati da dobro i temeljno razmislimo kuda zapravo idemo.

- Računari i vještačka inteligencija će "pokoriti" ljudski rod, nema nikakvih dvojbi oko toga. Da, iskreno, slažem se s Elonom Muskom i ostalima koji tvrde kako je vještačka inteligencija možda i najveća prijetnja našoj egzistenciji. I ne razumijem kako većina ne razumije opasnost koja nam prijeti i nisu zabrinuti. Po meni, budućnost čovječanstva je poprilično zastrašujuća, jednom riječju - loša za ljude. Nema smisla tvrditi drugačije - pesimističan je Wozniak.

I on je na tragu teze kako bi se cijela priča o napretku robotike, odnosno vještačke inteligencije, mogla vrlo lako oteti kontroli, a to će potencijalno značiti totalni haos u kojem će ljudi biti "natjerani na povlačenje". Ne znamo je li budućnost doista tako crna, ali ako je suditi po ovom i istupima drugih eminentnih naučnika, ne očekuje nas ništa dobro.

Uostalom, sve se ove priče mogu u ekstremnom scenariju svesti pod zajednički nazivnik koji nudi epilog u kojem će kraj ljudskog roda stići upravo od "invazije robota".

Problem je u tome što su ljudi, na kraju svega, opet ključ, jer vještačku inteligenciju razvijaju upravo ljudi. Roboti i strojevi su sve više sofisticirani, "misle" brže i bolje nego mi, što bi moglo biti pogubno.

Za kraj je Wozniak poprilično plastično objasnio kakvo viđenje ima o svemu.

- Moramo se zapitati što ćemo mi postati u budućnosti. Samo "potrošna roba", "kućni ljubimci" ili "mravi po kojima će gaziti roboti". Ne, iskreno ne znam, ali se nadam da ćemo spadati u kategoriju kućnih ljubimaca. Zato ću ja svoga psa i dalje tretirati najbolje što mogu i znam - dodao je na kraju.

Avatar
cupava
Postovi: 292
Pridružen/a: ned lis 19, 2014 5:45 pm
Lokacija: Frankfurt

Re: Steve Wozniak: Budućnost čovječanstva će biti zastrašuju

:( :( :(

Avatar
mentzer
Postovi: 459
Pridružen/a: uto pro 23, 2014 6:12 pm
Lokacija: Frankfurt am Main

Re: Steve Wozniak: Budućnost čovječanstva će biti zastrašuju

U pravu je covjek..

Natrag na “Nauka i edukacija”